bakterija koja jede svjetlo spasava od infarkta

Više od 8 miliona ljudi godišje umre od infartka koji se smatra najčešćim uzročnikom smrti na svijetu. Do njega dolazi kada kisonik ne može da stigne do najvažnijih srčanih mišića, a ukoliko se u kratkom roku ne povrati dotok krvi bogate kiseonikom do ovih djelova srca oni počinju da odumiru što dovodi do smrti.

Međutim, naučnici su na pragu revolucionarnog otkrića koje bi moglo drastično da smanji broj umrlih od infarkta. Rješenje je bakterija Synechococcus elongatus poznata kao bakterija koja „jede“ svjetlo. Ili da budemo precizniji, njoj je svjetlost neophodna kako bi pretvarala karbon dioksid u kisonik, slično kao što to biljke čine.

Testiranja su rađena na laboratorijskim pacovima kojima su u trenutcima srčanog udara ove bakterije ubrizgavane u srce, a nakon što su pacovi obasjani jakim izvorima svjetlosti baklterije su počele proizvoditi kiseonik koji je dopirao do oslabljenih ćelija i tako poboljšao rad srca.

Iako je ova procedura u ranoj fazi, smatra se da bi u budućnosti mogla postati idealno rješenje za ljude koji imaju blokade u venama i arterijama i koji spadaju u visokorizičnu grupu kada je u pitanju infarkt. Na ovaj način drastično bi se smanjio rizik jer bi srce dobijalo dodatni kiseonik koji mu nedostaje.

Komentari