baterije od nuklearnog otpada mogle bi trajati 5000 godina

Naučnici su otkrili način kako da konvertuju nuklearni otpad u radioaktivne baterije od crnog dijamata koje bi u praksi mogle trajati više od 5.000 godina.

Istraživači sa Univerziteta Bristol otkrili su kako se može stvoriti baterija sposobna da generiše čisti elektricitet pet milenijuma.  Zagrijavanjem grafitnih blokova – korištenih da skladište uranijum u nuklearnim reaktorima – većina radioaktivnog ugljenika pretvara se u gas.

Gas se može prikupljati i pretvoriti u radioaktivne dijamanate kroz hemijsku reakciju na visokoj temperaturi, u kojoj atomi ugljenika ostaju na površini u vidu tamnim sitnih kristala dijamanta.

Ovakvi dijamanti proizvode električnu energiju, doduše u malim količinama, kada se stave blizu radioaktivnog izvora. Zatim se oblože slojem ne-radioaktivnog dijamanta. Takva površina emituje manje zračenja nego, npr. banana.

Bristolski istraživači već su stvorili bateriju koja radi, od nikla-63, radioaktivnog izotopa stabilnijeg nego karbon-14, koji je preovlađujući nuklearni otpad. Za novu godinu napraviće prvu bateriju ovog drugog materijala.

“Nema suvišnih djelova, nema štetne emisije, samo direktno genereisanje elektriciteta,” kaže Tom Skot, profesor Univerziteta Bristol.

“Oslobađanjem radioaktivnog materijala unutar dijamanata pretvaramo dugoročni problem nuklearnog otpada u bateriju na nuklearnu energiju i dugoročan izvor čiste energije.”

Dijamantska baterija koja sadrži 20 grama ugljenika-14 isporučuje za sada slabo električno punjenje od 300 džula na dan. Poređenja radi AA baterija je sposobna za 14.000 džula dnevno.

Prema izvještajima, naučnici iz NASA-e su zainteresovani za ovu tehnologiju.

Komentari