ssd karticama padaju cijene

Stariji računari mogu dobiti još pokoju godinu života ukoliko se u njih ugradi SSD disk, koji poboljšava performanse i ublažava teret svih procesa koji se odvijaju dok je sistem „podignut“. Ali, donedavno se kao problem činilo trošiti novac na njih, s obzirom da su cijene konstantno rasle zbog turbulencija na tržištu. Što se napokon mijenja u suprotnom smjeru!

Naime, nedostajalo je NAND memorije pa su automatski i cijene SSD diskova krenule prema gore, kako uvijek i bude kad potražnja nadmaši proizvodnju. Obični korisnici povukli su se u velikoj većini s tržišta, ali veliki proizvođači kao Apple i Samsung nisu, ipak im je NAND flash ostao neophodan.

Srećom, u 2017. godini proizvodnja se povećala, uz to je stigla i migracija prema TLC flash, potom i QLC flash pa se situacija na tržištu pomalo izjednačila te automatski dolazi do pada cijena. Konkretnije, do kraja ove godine slijedi pad od 15 posto, a proizvodnja će se na godišnjoj razini povećati za 45 posto.

Nažalost, DRAM je druga priča, povećat će mu se cijena za 23 posto u odnosu na prošlu godinu jer s tim tržište još uvijek potražnja uvelike nadmašuje proizvodnju.

Ali, ne paze privatni korisnici samo zbog visokih cijena koliko i što kupuju već su neki drugi faktori uključeni u kontekst. Naime, 20 posto SSD diskova unutar četiri godine pogodi problem koji se više ne može ispraviti i SSD se mora mijenjati, a njih 30 do 80 posto pogodi kvar “sektora” (eng., bad block) zbog kojeg dio diska postaje neiskoristiv.

Kod HDD je u periodu od 32 mjeseca svega 3,5 posto HDD diskova zabilježilo neki od dva navedena problema koji su nakon četiri godine poprilično česti kod SSD diskova.

Na kraju priče, proizvođači moraju pronaći način kako zadovoljiti tržište i pratiti nevjerojatan tehnološki rast, u suprotnom će efekat biti takav da bi se ljudi mogli sve masovnije okretati zastarjeloj tehnologiji…

Izvor: ictbusiness.info

Komentari