internet of things

Istraživanje koje je nedavno sproveo Business Insider pokazuje koliko je naše društvo postalo ovisno o internetu i online uređajima. Ono je pokazalo da će po trenutnoj stopi rasta instaliranih online uređaja, do 2020. godine postojati njih 24 milijarde, što je oko 4 uređaja po glavi stanovnika planete.

Ovi uređaji dio su takozvanoig IoT system (Internet of Things) koji predstavlja vezu između fizičkog svijeta ljudi i digitalnog svijeta podataka. Računari, smartfoni, pametni satovi, tableti, moderni TV uređaji… sve ovo je dio IoT sistema, ali je drastičan porast drugih uređaja kao što su pametna auta, pametni kućanski aparati i sl. jasan pokazatelj da će u veoma bliskoj budućnosti život bez interneta biti nezamisliv.

Glavni razlozi za ovaj ogroman rast online uređaja su prije svega dostupnost interneta koja je u posljednjih par godina drastično porasla, kao i veoma brz razvoj mobilne tehnologije i mobilnih mreža. Uz to, u posljednjih nekoliko godina, sve više kompanija te svjetskih vlada drastično je povećalo svoja ulaganja u IoT uređaje. Tako je američka vlada 2015. u ovaj system uložila 8.8 milijardi dolara što je porast od 1.1 milijardu na prethodnu godinu.

Iako online uređaji mnogim ljudima olakšavaju život i svakodnevne obaveze, ogroman problem ovog rasta jeste pitanje sigurnosti i privatnosti na internetu. Uz sve te uređaje i aplikacije na kojima sad već i ne razmišljajući ostavljamo lične podatke, otvaramo brojne prilike ljudima koji bi mogli te podatke zloupotrebiti. Osim toga, u budućnosti će hakeri, umjesto preko računara ili telefona, do vaših podataka mogli dolaziti i hakujući npr. vaš pametni toster koji je povezan na vaš WiFi a time is a vašim računarom ili telefonom.

Komentari