Ovo je godina čudnih aplikacija. Ranije ovog mjeseca pričali smo o Meituu, koja ti može pomoći da izgledaš kao zastrašujući karakter iz anima stripova i filmova, a ove nedjelje tu je FaceApp, koji koristi neuronske mreže da doda osmijeh na svačiju fotografiju.

Aplikacija je za sada dostupna samo za iOS .

Kako se vidi na naslovnoj slici odradila je prilično dobar posao sa Trampom, ali zato što mu je lice maleno, nema bradu i gleda pravo u kameru. Kada se dodaju ti elementi rezultati postaju mnogo manje ubjedljivi, kao što je slučaj sa Veslijem Snajpsom:

Wesley Snipes na FaceApp aplikaciji

FaceApp će vas pretvoriti u ženu, ili muškarca

Dodavanje osmijeha nije sve što ova aplikacije može da uradi – sposobna je da vas pretvori u starca, mladića, u muškarca, u ženu, a ta ”promjena pola” je možda i najinteresantnija osobina aplikacije i ponekad daje sasvim ubjedljive rezultate.

Ali iz nekog razloga, njoj možete samo da pristupite u “kolaž” režimu, što znači da slike ispadnu prilično male.

FaceApp aplikacija mijenja pol fotografisanih

FaceApp nije ništa više nego zabavna razbibriga, ali demonstrira nešto o čemu se dosta piše: kako vještačka inteligencija (AI) čini manipulisanje fotografijama lakšim nego ikad.

Kao i ruska aplikacija Prisma, koja koristi AI tehniku nazvanu ”style transfer” da selfije pretvori u umjetničke slike, FaceApp koristi prednosti neuronskih mreža; šalje slike na ”cloud” kako bi ih transformisala.

Kreatori Prisme su polako unaprijeđivali aplikaciju čineću neuronske mreže bržima, dodavanjem još filtera, i dozvoljavajući softveru da radi lokalno, na telefonima korisnika. Zatim je Google najavio da je napravio sličan softver; a onda i Facebook.

Nije nemoguće da FaceApp takođe bude mainstream, iako je modifikovanje fotografija na ovakav način teže nego tek obična promjena stila fotografije, i može biti komplikovano da profunkcioniše lokalno.

Mark Zuckerberg na FaceApp

Uskoro i FaceApp za Android

Jaroslav Gončarov, bivši direktor u Yandexu i CEO ruske kompanije Wireless Lab, koja je napravila aplikaciju, izjavio je za The Verge da je Android verzija FaceApp u alfa fazi i da će uskoro biti dostupna.

On kaže da su sa neuronskim mrežama koje se iskorištene u ovom slučaju radili ”od nule” i tvrdi da nijedan drugi komercijalni proizvod ne omogućava tako dobru modifikaciju fotografije (Iako je bilo sličnih prototipa kao što je SmileVector).

Gončarov je potvrdio da se fotke koje se aplouduju na aplikaciju pohranjuju na servere kompanije da se ne bi usporio ”protok” kada se primjenjuje više filtera, ali da se kasnije brišu.

Za razliku od Meitua, dodao je Gončarov, FaceApp-u ne traži posebne podatke kao što je praćenje GPS-a korisnika. Novi filteri će se pojaviti na unapređenim verzijama aplikacije , uključujući različita svjetlosna podešavanja i ”bokeh” efekte.

Komentari