Koliko djeca smiju provoditi vremena ispred kompjutera

Studije pokazuju da bi višesatno gledanje TV, korištenje računara i igranje video igica moglo svrstati djecu u rizičnu grupu od dobijanja dijabetesa tipa 2.

Dugotrajno „buljenje“ u ekran je povezano sa rizikom od dobijanja dijabetesa kod odraslih, a izgleda da sada to isto važi i za djecu.

Istraživači u Velikoj Britaniji analizirali su podatke od skoro 4.500 djece, gdje se pokazalo da oni koji provode više vremena ispred ekrana imaju biološke markere za koje se zna da povećavaju rizik od dijabetesa tipa 2. Ova djeca su pokazala znakove da njihova tijela nisu bila tako dobra u obradi šećera, stanje poznato kao insulinska rezistencija – glavno obilježje dijabetesa.

Istraživači su otkrili da djeca koja su prijavila da su provodila više od tri sata dnevno ispred ekrana imala 11% veći nivo otpornosti na insulin od djece koja su prijavila manje od jednog sata dnevno. Insulinska rezistencija – u kojoj ćelije mišića, masti i jetre ne reaguju pravilno na insulin, hormon koji kontroliše nivo šećera u krvi, je poznat faktor rizika za dijabetes tip 2.

Djeca koja su provodila dosta vremena ispred ekrana su imala i viši nivo debljine kožnih nabora i masti, koji su pokazatelji ukupnog broja tjelesnih masti i leptina, hormona odgovornog za apetit.

Djeca u Americi takođe provode puno vremena ispred ekrana. Izvještaj Common Sense Media, objavljen 2015. godine, pokazuje da djeca od 13 do 18 godina starosti provedu u prosjeku oko devet sati dnevno u konzumiranju medija preko kompjutera, smartphone-a i TV-a, a oni od 8 do 12 godina oko šest sati.

 

Komentari