here-one-slusalice

Ovo su naši mali wireless prijatelji dok boravimo u kuhinji ili digitalna pomagala u našim autima. Male wireless in-ear bubice koje rade na kontrolu glasa i pomoću internet konekcije, a koje mnogo obećavaju.

Ima smisla. Ljudi već sad nose slušalice posvuda sa sobom i teško je zateći nekoga vani dok pješači, a da ne sluša muziku ili razgovara preko telefona.

Ako će se ideja o in-ear kompjuterima pokazati kao pun pogodak, kompanije koje ih proizvode će morati da razmisle o tome šta se dešava kad se Spotify ugasi. Čak i kada ne koristite slušalice, vi ih i dalje nosite sa sobom.

Kakav zvuk proizvode, dok muzika nije puštena?

here-one-slusalice-bijele

Zadnjih godinu i po dana, nošene su razne vrste slušalica koje spajaju audio-digitalni sa realnim svijetom, tako da možete čuti ono što se okolo dešava čak i dok ih nosite. Problem recimo Dash-a je uvijek bio što navodno u “stvarnom svijetu” zvuk postane usitnjen i kasni.

Doppler Labs radi na istom problemu posljednjih nekoliko godina, pogotovo na vodećim “Here One” wireless slušalicama koje koštaju oko $299.

Reporteru jednog poznatog tehnološkog magazina su početkom novembra, Dopplerov suosnivač Fritz Lanman i direktor Noah Kraft potpuno promijenili mišljenje. Dvojac ga je ugostio u Universal Music grupi u svojoj lijepoj kancelariji u centru San Franciska i dao mu dve slušalice.

Prije nego što ih je gurnuo u uši, Kraft mu je rekao da su one bile prvi “Here One” prototip. Reporter je bio jedina osoba koja ne radi u kompaniji, a da ih je probala. Doppler ih zapravo nije nikome ni namjeravao pokazati, a kamoli dopisniku iz novinarske agencije. No, njegova reakcija je bila tako dobra da su samo ubrzali demo proces.

Čim ih je stavio u uši, prije nego što je uopšte pustio bilo kakvu muziku, Lanman je pitao novinara kako mu uopšte zvuči samo dok ih ima u ušima. Bilo mu je potrebno nekoliko sekundi da shvati da je čuo glas koji je već obrađen, jer je sagovornik zvučao veoma prirodno. Kada mu je rekao da zvuči potpuno normalno, obojica su ga udarila pesnicama.

here-one-pametne-slusalice

“Naš audio tim će tako presrećan zbog ovog što si rekao.”, naglasio je Kraft.

Doppler, baš kao Apple i Samsung, te gotovo sigurno nekoliko desetina kompanija o kojima ne znamo, pokušavaju izgraditi mini računar koji ćete staviti u uši i prosto – zaboraviti na sve.

Jasno je da su Dopppler i svi ostali inspirisani idejom Spike Jonze, o tome šta se može desiti kad zvuk u vašoj glavi zvuči kao glas žive osobe i može prosto da komunicira sa vama.

Komentari