robotska ruka koja osjeca kao ljudska

Istraživači sa Univerziteta Cornell su rekli da bi ova tehnologija mogla vratiti osjećaj  ljudima sa amputacijama.

Naučnici u Organskoj Robotskoj laboratoriji (Organic Robotics Lab) Cornell Univerziteta su razvili robotsku ruku koja ima nivo osetljivosti koji je približan ljudskoj – dovoljno je osjetljiva da detektuje oblik, mekoću i većinu tekstura koje dotakne.

Silikonski ruka – razvijena od strane robotičkog tima na čelu sa Robertom Shepherdom, asistentom profesora mašinstva na Cornell-u – je ispunjena optičkim vlaknima.

Na ovoj slici bira tri zrela paradajza, u različitim fazama zrelosti, samo ih dodirujući.

Robotska ruka bira paradajz

Za razliku od većine robota koji „osjećaju“ pomoću senzora na vanjskoj strani mašine, ova robotska ruka ima svoje senzore iznutra i više liči na ljudsku. Tipično, roboti koji osjećaju šta dodiruju se oslanjaju na objekat koji je sposoban da sprovodi struju, koju robot onda može da detektuje i pokuša da nauči nešto o tome što dodiruje.

“Ako bi se svjetlo izgubilo prilikom savijanja proteze, ne bismo dobili nikakvu informaciju o stanju senzora,” izjavio je Shephard u intervjuu za Cornell Chronicle.

Cornell Istraživači su rekli da bi ova tehnologija mogla jednog dana unaprijediti protetičke ruke koje obnavljaju osjećaj dodira kod ljudi, ili bi, biološki inspirisanim robotima, mogli dati više delikatan i osjetljiv osjećaj fizičkog kontakta.

Huichan Zhao, Cornell-ov doktorski kandidat koji je glavni autor na istraživanju mekane robo-ruke, objavljenom u časopisu Science Robotics ovog mjeseca, rekla je NPR-u da procjenjuje da bi mekana robotska ruka njenog tima moglao biti napravljena za 50 dolara.

Ali, kao i sa drugim osjetljivim robotičkim projektima, ruka Cornell laboratorije treba da bude ispunjena kompresvanim vazduhom kako bi oblikovala prste u balon, te ih savijala i držala im oblik.

Komentari