CIA spijunira mobilne uredjaje

Dokumenti pod kodnim nazivom “Vault 7” koje je objavio Vikiliks razotkrivaju načine na koje je američka obavještajna agencija CIA koristila i zloupotrebljavala ranjivosti u softveru i hardveru giganata kakvi su Apple, Samsung i Microsoft i špijunirala ljude.

U objavljenoj dokumentaciji se tvrdi da je CIA razvila niz načina da zloupotrebi softverske “rupe” u najpoznatijim telefonima i nekim modelima pametnih televizora, a ubrzo su se pojavile i spekulacije da je do toga došlo u međusobnom dogovoru obavještajaca sa kompanijama.

Kako prenosi BBC, dosad najdetaljniji odgovor na ove tvrdnje stigao je iz Kupertina – Apple je objavio da je “već reagovao na neke od ranjivosti”.

“Tehnologija u današnjim modelima iPhone predstavlja najbolju zaštitu podataka na raspolaganju korisnicima i mi konstantno radimo na tome da tako i ostane. Naši proizvodi i softver su dizajnirani tako da do korisnika na najbrži način stižu sve bezbjednosne zakrpe, a skoro 80 odsto korisnika na svojim uređajima ima najnovije verzije operativnog sistema”, saopštio je Apple.

Kako se navodi, “inicijalna analiza” ukazuje na to da su mnoge ranjivosti pomenute u izvještajima već regulisane posljednjim zakrpama za iOS, kao i da se “ubrzano radi na drugim identifikovanim problemima”.

“Mi uvijek apelujemo na korisnike da skidaju novu verziju iOS-a, kako bi imali posljednje bezbjednosne zakrpe”, navodi se.

Samsung, čija je serija televizora F8000 označena kao mogući “prikriveni mikrofon” u rukama hakera CIA i britanskih obavještajaca iz MI5, bio je mnogo kraći.

“Zaštita privatnosti korisnika i bezbjednost naših uređaja je prioritet za Samsung. Svjesni smo navoda iz izvještaja i urgentno ispitujemo sve činjenice”, saopšteno je.

Sličnu poruku je poslao i Microsoft, dok su se iz Googlea odlučili da ne komentarišu navode da je CIA uspjela da “probije, zarazi i kontroliše” pametne telefone koje pokreće Android operativni sistem.  CIA još nije potvrdila autentičnost ovih dokumenata.

Komentari