Počevši od 1. januara Francuska primjenjuje novi zakon o zapošljavanju koji definiše prava zaposlenih da ignorišu mejlove koji se tiču posla, a koji im stignu van radnog vremena.
Implementacijom ovog zakona zemlja pokušava da se izbori sa problemom tzv. ”Always-on” (uvijek uključen, uvijek u pripravnosti) radne kulture, dajući radnicima pravo da se ”diskonektuju.”
Dok novi zakon nalaže da poslodavci urede načine kako da izbjegnu prodiranje ”poslovnih stvari” u privatne živote zaposlenih, za sada ”pravo na diskonektovanje” ne podrazumijeva nikakve kazne za kompanije koje ne ispune ovakav dogovor sa radnicima.
U oktobru, Francuski istraživački insititut Eleas objavio da više od trećine radnika u zemlji koristi elektronske uređaje da radi na radnim zadacima i nakon isteka radnog vremena. Studija kaže da bi oko 60 odsto zaposlenih željelo da se pojavi zakon koji će to regulisati.
Ovaj zakon je kreiran više od dvije godine. Još 2014. godine zaposleni u digitalnom sektoru i sektoru konsultacija su obaviješteni da će mejlovi poslije 18 časova biti dozvoljeni samo ”pod izuzetnim okolnostima.”
Francuska nije jedina zemlja koja reguliše ovaj problem. Prije pet godina Volkswagen se složio da deaktivira službene BlackBerry-e radnicima kada se završi radno vrijeme da bi se izbjegao pritisak koji nastaje pristizanjem poslovih mejlova.