Nokia je doživjela iznimno težak udarac u Kini jer najveći telekom u zemlji raskinuo je partnerstvo s njom, vezano uz mobilne mreže pete generacije (5G). Naime, China Mobile je 2018. od finske kompanije zatražio opskrbu opremom potrebnom za novu tehnologiju i u prvoj fazi ispoštovao ugovor, no druga faza nikad nije zaživjela.
Odluka je vrlo vjerovatno politički motivisana, što samo potvrđuje koliko su američke sankcije zapravo pokrenule “domino efekat”. Ali, krenimo redom s analizom ovog odnosa i prekida suradnje.
Dakle, nakon sklopljenog partnerstva, prošle je godine počela suradnja i uz Nokiju, dobavljači potrebne opreme za China Mobile bili su Huawei, Ericsson i ZTE. Ono što je finska kompanija morala jeste raditi na mobilnom upravljanju i 12 posto tog posla išlo je u njene ruke, kao i devet posto arhitekture sistema. Sve je bilo u redu, po planu i prema zacrtanim rokovima, a onda je stigla druga faza.
Jednostavno, China Mobile nije želio nastaviti s Nokijom, a njen dio posla iz prve faze preuzeli su ostali, pa je tako 57,3 posto od tog ugovora preuzeo Huawei, 28,7 posto ZTE i 11,5 posto Ericsson. Ali, China Mobile odlučio se i za još jednog partnera – China Information Communication Technologies, kojem je pripalo 2,6 posto Nokijinog “kolača”.
Iako ne postoje dokazi, nagađa se da je potez odbacivanja Nokije osveta za situaciju iz januara ove godine, kad je francuski vodeći telekom Orange odbio da posluje s Huaweijem te se okrenuo isključivo Nokiji i Ericssonu. Potom su slično činili i telekomi drugih zemalja, uključujući one u Sjedinjenim Američkim Državama, zbog čega je reagovalo kinesko veleposlanstvo u Francuskoj te nazvalo potez Orangea diskriminacijom i prikrivenim protekcionizmom.
Na kraju priče, Nokia je postala žrtva jer se nje bilo lakše odreći nego Ericssona. Finska kompanija sad je u teškoj situaciji, prihodi u Kini pali su joj za 15 posto i postoji mogućnost da ostane bez zajedničkog posla s China Huaxin, koji njeguje od 2017. kroz Nokia Shanghai Bell.
Na kraju, Kina korak po korak ide prema nezavisnosti pa gdje god može, odriče se stranih partnera, što je prirodna pojava. No, istovremeno ne bi smjela vršiti pritisak u stranim zemljama, ako njene kompanije ne dobijaju poslove koje su planirale dobiti…
Izvor: ictbusiness.info