U američkom hedž fondu “Bridgewater Associates”, najvećem investicionom fondu na svijetu, tim inženjera već gotovo dvije godine radi na razvoju vještačke inteligencije. Cilj im je da povećaju učinkovitost tako što će vještačka inteligencija upravljati kompanijom, zapošljavati i otpuštati ljude.
Osnivač fonda Rej Dalio želi da stvori novi poslovni model po kom će većina zaposlenih biti programeri, a odluke će donositi računari, piše Daily Mail, a prenosi Nedeljnik
Tim koji tu ideju treba da uvede zove se “Systemised Intelligence Lab”, a vodi ga Dejvid Ferući, kompjuterski stručnjak koji je stvorio IBM superkompjuter Votson, mašinu koja je 2011. pobijedila ljude u igri Jeopardy.
Prvi koraci u novom načinu poslovanja već se uvode: zaposleni “Bridgewatera” ocjenjuju se međusobno korišćenjem elektronskog sistema ‘Dots’, tako što se njihovi bodovi pretapaju u “sličice sportista” koje pokazuju jake i slabe strane svakog radnika.
Rej Dalio želi da u njegovoj kompaniji, vrijednoj oko 150 milijardi dolara, u sljedećih pet godina mašine donose tri četvrtine svih odluka.
Vještička inteligencija odlučivala bi o zapošljavanju pravih ljudi i presuđivala u slučaju neslaganja različitih grupa. Na taj način, smatraju stručnjaci, moglo bi da se spriječi da ljudski osjećaji zasmetaju poslovanju.
Algoritmi sve više preuzimaju posao finansijskih mešetara. Mark Karnej, guverner Banke Engleske, rekao je prošlog mjeseca da bi roboti mogli da uzmu 15 miliona poslova u Velikoj Britaniji u nadolazećim godinama.
“Uz velike prednosti, svaka tehnološka revolucija nemilosrdno uništi poslove i načine života – pa time i identitete – mnogo prije nego što se novi pojave”, citira ga Dejli mejl.
Inače, glavni advokat “Bridgewatera” do 2013. bio je Džejms Komi, koji je nakon toga postao direktor FBI-a. Predsjednik ovog hedž fonda Dejvid Mekormik navodno je na putu da postane zamjenik ministra obrane u vladi novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa.