Juniper Research u svom je posljednjem istraživanju prognozirao da će potrošnja na digitalnu trgovinu (eng. digital commerce) do 2022. godine dostići 14,7 biliona američkih dolara, što je za 60 posto bolji rezultat od 9,2 biliona dolara iz prošle godine. Ponajviše se to može zahvaliti QR-code baziranim kupovinama offline.
Upravo takve kupovine čine čak trećinu svih plaćanja u kineskoj digitalnoj trgovini. Ali, dok se trenutno čine kao hit jer u svim regijama svijeta doživljavaju osjetan rast, do 2022. godine će ih klasične online kupovine potpuno zasjeniti. Jer, sve je sigurnije obavljati takve kupovine, ali i sve jednostavnije.
Nema više klasičnih problema s plaćanjem koje nije dozvoljeno od zemlje do zemlje, ili problemi s isporukom u neke dijelove svijeta. Sve to se reduciralo, a do 2022. bi trebalo biti potpuno iskorijenjeno.
Zanimljivo, s takvom situacijom PayPal, kao i njegove podružnice Venmo i Xoom, će samo dodatno profitirati, baš kao i Facebook. Jer, obje kompanije rade na razvoju još boljeg P2P plaćanja, režu trošarine i naknade pa samim time postaju daleko prihvatljiviji korisnicima.
Ne treba zanemariti da se se više radi i na blockachain tehnologiji u digitalnoj trgovini, koja bi ponudila bolju sigurnost, transparentnost i ubrzala cijeli proces.
Osim svih ovih pomaka prema naprijed, treba naglasiti i da će mobilni dio spektra biti još rasprostranjeniji.
Aplikacije, poboljšani pametni telefoni i kompletni ekosustav koji nudi lakše plaćanje, pregledniji način kupovanja i jednostavnost u svakom smislu, dodatno će pogurati potrošnju u sektoru digitalne trgovine.
Dakle, svijet se već uvelike digitalizirao, ali u naredne četiri godine to će biti na osjetno višim razinama nego što je u ovom trenutku. Jer, Indija, Afrika i Bliski istok bit će više uključeni u potrošnju no što su u ovom trenutku. Barem je tako prema prognozama Juniper Researcha.
Izvor: ictbusiness.info