Facebook’s fake news problem riješen je trudom i idejom četvoro američkih studenata.
Vašington post je javio da je četvoro studenata – Anant Goel, Nabinta De, Qinglin Chen i Mark Crag – riješilo problem Facebook-a sa lažnim vijestima (fake news) koji je eskalirao tokom nedavno održanih američkih predsjedničkih izbora, i zbog kojeg su Google i Facebook blokirali oglase za sajtove sa lažnim vijestima.
Na hakatonu na Univerzitetu Prinston, studenti su dobili zadatak da riješe ono što je nedavno postalo poznato kao Facebook’s fake news problem i to su uradili za dan i po.
Pobjednički tim je sastavio algoritam koji je sposoban da razlikuje lažne i prave vijesti i prema tome označi objave na Facebook-u kako bi korisnici znali s čim imaju posla.
Sistem koji su nazvali FiB radi pomoću Chrome ekstenzije koja taguje link u Facebook-u kao ”verifikovan” ili ”neferivikovan” i to radi uz pomoć nekoliko faktora.
Među njima su kredibilitet izvora vijesti kao i upoređivanje sadržaja vijesti sa drugim izvorima. Ako izvor ”padne na testu”, sistem će vas odvesti do iste priče (ako postoji) ali na sajtu koji ima više kredibiliteta.
Studentski tim je omogućio da algoritam može preuzeto ko god hoće, ali je to trenutno teško uraditi jer je interesovanje veliko.