zarada software inzenjera i profesionalnih sportista

Zanimljiva statistika stižu nam iz Sjedinjenih Američkih država i bavi se poređenjem podataka o prosječnoj karijeri i zaradi profesionalnih sportista i softverskih inženjera.

Prošle godine, LeBron James, NBA zvijezda zaradio je više od 77 miliona dolara izvještava Forbes. Kvotrbek New York “Giants-a” Eli Manning zaradio je 45 miliona, a igrač LA “Dodgers”-a Clayton Kershaw 32 miliona dolara.

Nema sumnje da su profesionalni sportisti veoma, veoma dobro plaćeni.

Ali razmiliste o ovome: U NFL (National Footbal League), karijera igrača prosječno traje 3,5 godine sa potencijalnom životnom zaradom od 3.010.000 dolara, prema podacima poslovnog sajta Paysa. U MLB (Major League Baseball) prosječna karijera traje 5,6 godina sa potencijalnom zaradom od 2.912.000 dolara. Bolja situacija je u NBA, gdje prosječan igrač odigra 5,8 sezona i potencijalno u karijeri zaradi 12.027.456 dolara.

Ništa od ovog nije malo. Ali ako razmotrite i faktor koliko sportista ustvari pokuša da stekne profesionalni status, a ne dobiju ni pristojan ugovor, procenti bi bili dosta gori i ne bi bili ohrabrujući.

Sajt Paysa sugeriše da ove podatke uporedimo sa podacima o inženjerima. Ako pokušate da postanete inženjer, veoma velike šanse su da ćete u tome i uspjeti. Na inženjerskim školama i fakultetima od 100 zahtjeva za upis, 63 odsto biva riješeno pozitivno. Šest od 10 studenata diplomira, a čak 97 od 100 pronađe posao.

Jednom kada nađete posao imate šansu da doživite prosječnu radnu karijeru od 40 godina i prosječnu godišnju platu od 125.418 dolara. Potencijalno, tokom karijere/života možete zaraditi 5.016.723 dolara, više nego gorepomenuti prosječni i tipični igrači u NFL ili MLB ligama.

Takođe, oni koji stignu u ”elitni” rang mogu zaraditi i više. Kako se navodi, karijera u Facebooku donijeće vam životnu zaradu od 13,5 miliona dolara. Inženjeri iz Google-a ”prije penzije” zaradiće 10,6 miliona dolara.

Ovaj prosjek se može mjeriti čak i sa NBA igračima.

Naravno, situacija kod nas nije ni blizu kao u SAD, ali sa sigurnošću se može reći ista stvar: daleko je bolje biti inženjer, pogotovo u IT oblastima, nego (pokušati) baviti se profesionalnim sportom koji je kod nas na veoma niskim granama.

 

 

Komentari