3D sistem za otkrivanje tumora u krvotoku

Istraživači su pokazali da trajno i efikasno mogu da lociraju i istovremeno filtriraju cirkularne ćelije tumora (CTCs) iz krvi pacijenata koji ima rak, koje bi inače ušle krv i izazvale metastazu.

“Hiljade ćelija raka su labavo vezane za primarni tumor i poznato je da se stalno odvajaju i putuju u druge organe putem perifernog krvotoka. Ovaj proces je glavni uzrok širenja raka na druge organe i zove se metastaza zbog koje 90 % pacijenata sa kancerom umire” izjavili su glavni naučnici Jayant Khandare i Shashvat Banerjee.

“CTCs su poznate kao prediktivni biomarkeri i njihov broj u krvi ukazuje na predviđanje ukupne stope preživljavanja. Rak je jedna od najbrže rastućih bolesti gdje je u 2013. godini zabilježeno 14,9 miliona novih slučajeva i 8,2 miliona smrtnih slučajeva “, rekli su oni.

Prema indijskom Savjetu za medicinska istraživanja (ICMR), u Indiji će biti više od 17 novih slučajeva raka i preko 8,8 smrtnih slučajeva predviđenih do 2020. godini, izjavio je duo. “Standardni dijagnostički pristupi kao što je biopsija tumora se vrše radi utvrđivanja stanja bolesti, međutim, takve invazivne procedure su teške i bolne.”, rekao je Khandare.

“Nasuprot tome, izolovani CTCs obavljaju neinvazivne procedure (tečna biopsija) i mogu pomoći u predviđanju progresije bolesti, odgovorima za liječenje, njenom povratku, i ukupnoj stopi preživljavanja”, rekao je on.

Međutim, detekcija i genetska karakterizacija CTCs je, zbog izuzetno niske pojave među milijardama drugih krvnih ćelija, tehnički izazov, rekao je on.

“U poslednjih nekoliko godina, razne dijagnostičke tehnologije su evoluirale kako bi odgovorile izazovima brojanja i izolovanja CTCs od uzoraka krvi pacijenata “, rekao je Khandare.

Istraživači sa Maharashtra Zavoda za farmaciju (MIP), Actorius inovacija i Pvt. Ltd istraživanja i Maharashtra Instituta za medicinsku edukaciju i istraživanje Medicinskog fakulteta Puna, dizajnirali su 3D Mikrokanalni sistem koji može da detektuje CTCs u malom uzorku krvi, rekao je on.

Oni su takođe istraživali mogućnost potpunog uklanjanja ćelije raka iz krvi pacijenta.

Njihov mikrofluid sistem može da detektuje, snimi i ukloni ćelije tumora iz krvi, što ga čini potencijalno korisnim i za dijagnostiku i liječenje raka, rekao je Khandare.

“Ima dosta kliničkih izazova za trajno filtriranje CTCs iz krvi pacijenta. Na taj način se smanjuje teret u procesu metastaze raka i poboljšava preživljavanje pacijenata”, rekli su Khandare i Banerjee.

Ovo istraživanja je objavljeno u međunarodnom časopisu ‘Advanced Materials Interface’ kao priča sa naslovne stranice i ovo je prvi put da je AMI odao priznanje grupi indijskih istraživača.

“Ovaj rad ima za cilj povećanje vremena preživljavanja oboljelih od raka filtriranjem ćelija raka koje se šire u sekundarni rak upotrebom krvi pacijenta kao u procesu dijalizu”, rekli su oni.

Komentari