IBM umjetna inteligencija

Svjedočili smo kako računalo još 1997. godine pobjeđuje čovjeka u šahu, 2011. u kvizu i kao kulminacija u drevnoj igri Go prošle godine. Situacija je sad otišla još korak dalje jer je IBM uspio načiniti sustav zvan Project Debater (hrv., debatni projekt) i pobijediti čovjeka u debatiranju, što je daleko profinjenije od svega što smo dosad vidjeli.

Naime, debatiranje nije puko izvlačenje činjenica i kalkulacije vezane uz sljedeći potez, ono traži improvizaciju, traži gledanje šire slike, a često iziskuje propitivanje o etici ili moralu…

Pobijediti čovjeka u tome znači da je umjetna inteligencija otišla korak dalje te da će sljedeći korak biti njena potpuna i istinska implementacija u našu svakodnevicu. Način na koji se debatni dvoboj izveo bio je zanimljiv. Project Debater nadmetao se s dvije osobe koje su osvajale natjecanja u debatama, a pobjednika svake teme o kojoj se raspravljalo određivala je publika.

Priklonila bi se onome tko je imao bolje argumente, a da sve bude poštenije, nije se znalo tko je “iza zavjese” pa se gledalo striktno na rečeno, ne na onoga ili ono tko je to rekao. Tema koja je donijela pobjedu za Project Debater bila je vezana uz korištenje telemedicine, a da ju treba koristiti obrazložio je služeći se s više od 300 milijuna izvora.

No, ono što oduševljava jest da je Project Debater uspješno sve te izvore artikulirao u ljudsku formu, ponudio razumljive argumente i na taj način pridobio većinu publike.

Ipak, nije sve toliko savršeno, publika je dobila “konačni proizvod”, ali u realnom vremenu je Project Debater kroz 20 minuta imao nekoliko nepovezanih rečenica, zbog čega ga je trebalo usmjeriti i vratiti “na pravi put”. Dakle, još treba podosta raditi da bi sve bilo kako treba, ali uistinu ne enorman korak napravljane po pitanju umjetne inteligencije.

Izvor: ictbusiness.info

Komentari