Jedan od najvećih mitova koji prati darkweb (skriveni dio interneta kojem se pripisuju razni mračni epiteti) jeste taj da je gotovo sve sajtove koji pripadaju ovom svijetu nemoguće ili jako teško otkriti ukoliko niste od nekog dobili direktan link.
Kako bi dokazao da sva ta „skrivenost“ i „anonimnost“ na darkwebu nije onakva kakvom je mnogi zamišljaju, analitičar Matt Traudt napravio je listu svih mogućih kombinacija karaktera koji mogu napraviti jedan darweb link.
Na ovaj način nastala je lista svih darkweb sajtova na svijetu – onih koji postoje, koji su postojali i koji će postojati. Njih ukupno 1,208,925,819,614,629,174,706,176. Ukoliko planirate da provjeravate koji su od njih online, računajte da će vam trebati jako puno slobodnog vremena.
Ono što stvara dodatni problem kod liste darkweb linkova jeste činjenica da je veliki broj njih aktivan kratko vrijeme i to u tačno određenim periodima dana ili sedmice. Traudt je jednostavno na ovaj način želio da dokaže da se svi darkweb linkovi mogu otkriti.
Dark web mitovi i istina
Dark web je danas globalno poznat pojam a njegova popularnost i svi oni mračni epiteti koji se danas vezuju za ovaj dio online svijeta počeo je nakon hapšenja Rossa Ulbrichta, koji je na dark webu imao aktivnu prodavnicu narkotika Silk Road zbog koje je uhapšen i osuđen na doživotnu robiju bez mogućnosti pomilovanja.
Ubrzo nakon toga počele su priče o sajtovima na kojima terorističke organizacije organizuju napade i vrbuju buduće vojnike, o sajtovima namijenjenim pedofilima i sl. ali istina je ustvari da sve ono što vam je dostupno na dark webu možete pronaći i na normalnom webu ako se dovoljno potrudite.
Uzmimo za primjer sajtove koje navodno koriste terorističke organizacije kako bi komunicirali sa svojim pristalicama. Ovakvih sajtova imate jako puno i u „normalnom“ dijelu interneta, a kako američke vlasti uspiju koji ugasiti tako se odmah pokrenu novi. Jedan dark web sajt za koji je Washington post pisao da prikuplja novac za islamske teroriste za vrijeme svog postojanja prikupio je 0 Bitcoina.
2014. godine organizacija Internet Watch foundation u svom redovnom izvještaju navela je da je na internetu u toj godini pronađeno 31.266 linova koji sadrže dječiju pornografiju. Od ovog broja samo 50 linkova (0.2%) nalazilo se na dark webu.
Drugim riječima, „normalni“ dio interneta uopšte nije normalan.
Još jedan ogroman mit je da je dark web nebrojeno puta veći od običnog online svijeta. Istina je potpuno drugačija. World Wide Web danas ima više od milijardu različitih sajtova, od čega između 7.000 i 30.000 sajtova skrivaju svoje servere i koriste Tor mrežu kako bi se zaštitili (pripadaju dark webu). To je oko 0.3% ukupnog broja sajtova na svijetu.
Dark web je ustvari skup određenog broja sajtova gdje vlasnici i korisnici mogu pristupati sadržaju uživajući potpunu anonimnost. Istina je da se ovaj dio interneta koristi dobrim dijelom za kriminalne aktivnosti, ali je njegov globalni uticaj na svijet kriminala i njegova skrivenost od zakona abnormalno preuveličana.
Izbor poznatih dark web sajtova
Žao nam je ako smo vam razbili iluziju o postojanju skrivenog online svijeta, druge dimenzije gdje je sve dozvoljeno i gdje nema posljedica.
Ako ste još uvijek zainteresovani za novaj dio interneta, donosimo vam nekoliko primjera web stranica koje možete pronaći na dark webu.
Kako bi im pristupili, neophodan vam je Tor Browser:
NAPOMENA: na listi se nalaze i neki sajtovi koji nude ilegalne usluge. Taster ne podržava ovakve usluge, a ovim sajtovima pristupate na sopstvenu odgovornost.
Torch – pretraživač za dark web koji navodno ima najveću bazu podataka kada su u pitanju dark web sajtovi.
Dark web Facebook – Ovo je .onion link pravog Facebook-a.
How to exit the Matrix – stranica na Tor wikipediji koja govori o načinima da zaštitite svoje podatke online (namjenjena je uglavnom Amerikancima)
EasyCoin – e-wallet za Bitcoine
WeBuyBitcoins – Ovdje možete prodavati Bitcoine. U opciji vam je nekoliko valuta ili transfer na PayPal.
TorShops – Sajt preko kojeg sami možete otvoriti online prodavnicu na dark webu Bitcoin integracijom.
Cash Machine – Sajt koji se bavi prodajom hakovanih naloga na payment sistemima kao što su PayPal, Skrill, Neteller…
USJUD Counterfeits – Ovdje možete kupiti falsifikovane novčanice od 20€ i 20$. Ovaj sajt navodno spada u najpouzdanije ove vrste na dark webu.
Apples4Bitcoin – Jeftini Apple proizvodi koji se prodaju za Bitcoin.
Rent-A-Hacker – Sajt na kojem možete iznajmiti hakera za razne usluge.
Imperial Library – online biblioteka sa preko 100.000 besplatnih knjiga.
We Fight Censorship – sajt sa vijestima koji je posvećen slobodnoj štampi i borbi protiv censure.
Valhalla – Jedna od najpoznatijih online prodavnica ilegalne robe.