mehanicka tastatura

Kad pričamo o tehnologiji, uvijek se radi o budućnosti i onome što nas čeka. No ponekad valja okrenuti glavu i pogledati malo za sobom jer zasigurno postoje stvari koje nismo do kraja “ocijenili”. Sličnu stvar je stvorio Input Club koji je pokrenuo Kickstarter kampanju za tastaturu koja koristi tehnologiju još iz 1970. godine.

Radi se o tastaturi Keystone koja će biti prva koju krase novi mehanički Silo pretvarači koji su proizvod upravo Input Cluba. Obične tipkovnice funkcionišu tako da se pritiskom tipke zatvara strujni krug i to završava signalom, odnosno pritisak tipke se učita za ono što želimo. Kod Keystonea ne dolazi do kontakta metala već su umjesto metala nalazi mali magnet koji se pomiče gore-dole pritiskom na tipku.

Zatim mali Hall senzor u PBC očitava pokret kroz promjene na magnetskom polju te se to pretvara u električni signal koji se na kraju očitava kao pritisak tipke. Ono što je napomenuto kao velika predispozicija ovakvog načina rada jest da se broj pritisaka učitava u milijardama ne milionima. Također nema ni metalnih djelića što omogućuje lakšu promjenu dijelova, ali samim time i težu nabavu.

Ali ono čemu se najviše pažnje pridodaje jest analogna kontrola. Da pojednostavimo, tastatura može razlikovati kad vi tipku pritišćete jače a kad slabije. Senzori su sposobni prepoznati od 200-500 različitih vrsta pritisaka, no softver će usmjeravati ljude na 10 različitih levela pritiska zbog jednostavnije snalažljivosti i jednostavnosti korištenja.

To otvara jednostavne mogućnosti kao korištenje velikih slova s jačim pritiskom, no cilja se i na kompleksnija rješenja u programima za uređivanje videa i slika. Navedeno je također kako bi softver s vremenom za određenu osobu mogao prepoznati o kakvom se pritisku radi i što bi tačno osoba htjela ako pritisak ne bi bio dovoljno jasan.

Mi smo pomalo skeptični, čini se kao dobra ideja ali pitanje je koliko je to iskoristivo i kolika bi preciznost bila. Jer nema ništa gore nego pisati članak dok je svaki treći pritisak backspace.

Izvor: pcchip.hr

Komentari