Ove sedmice SpaceX-ova raketa Falcon 9 u orbitu je lansirala još jednu “pošiljku” od 60 komunikacijskih satelita koji moraju upotpuniti sazviježđe Starlink-a. S ovim lansiranjem u orbiti kruži ukupno 240 satelita (od kojih je 60 testnih) čiji će zadatak biti stvoriti mrežu i donijeti brzu i dostupnu internetsku vezu u bilo koji dio svijeta. Ovaj plan trebao bi se provesti u djelo do 2024. godine, kada bi oko Zemlje moglo kružiti i do 12 hiljada satelita.
Povodom najnovijeg uspješnog lansiranja šef SpaceX-a Elon Musk na Twitteru je odgovorio na neka pitanja zainteresovanih. Prvi put je tako otkrio kako će izgledati antena za hvatanje njihovog signala kod kuće. Prema njegovim riječima to će biti “NLO na štapu”, vrlo jednostavne izvedbe i lak za korištenje.
Looks like a thin, flat, round UFO on a stick. Starlink Terminal has motors to self-adjust optimal angle to view sky. Instructions are simply:
– Plug in socket
– Point at sky
These instructions work in either order. No training required.— Elon Musk (@elonmusk) January 7, 2020
Nakon što ga korisnik uključi u struju i okrene prema nebu, terminal će automatski prilagođavati svoju poziciju prema dostupnim satelitima.
Ambiciozni planovi SpaceX-a
Kako bi počeli s pružanjem usluga pristupa Internetu u Sjevernoj Americi, SpaceX mora lansirati još najmanje četiri serije po 60 satelita, napisao je Musk. U konačnici bi Starlink trebao postati “megakonstelacija” s oko 42 hiljade satelita koji kruže oko cijelog svijeta i u svaki dio donose brz pristup Internetu.
Astronomska grupa već sada kritikuje ovaj potez jer bi tako velika količina objekata koji orbitiraju u gustoj mreži oko Zemlje mogla vrlo negativno uticati na mogućnost promatranja i snimanja nebeskih objekata. No, SpaceX se na to ne obazire već najavljuje sve češća lansiranja, pa bi se u narednim mjesecima ona mogla događati svake dve sedmice, nadopunjujući svakim lansiranjem sazviježđe s dodatnih 60 satelita.
SpaceX je već sada najaktivnija svemirska kompanija po broju lansiranja te vlasnik najvećeg broja aktivnih satelita u orbiti.
Izvor: bug.hr