Prije godinu dana svijet je obišla prva fotografija crne rupe, nastala putem radioteleskopa kolaboracije Event Horizon Telescope. Ova fotografija nastala je spajanjem podataka snimljenih radioteleskopima na svim stranama naše planete, a prikazuje sjajni akrecijski disk oko crne rupe koja se nalazi u središtu galaksije Messier 87, te prazninu unutar njega.
Isti tim koji je objavio ovu snimku sada je stvorio i kratki video zapis, tj. animaciju dobijenu radioteleskopskim opažanjima kvazara 3C 279. Podaci su zabilježeni još prije tri godine, od 5. do 11. aprila 2017., a dodatnom je analizom radiovalova koji su stigli iz galaksije udaljene 5 milijardi godina od Zemlje zaključeno da je riječ o aktivnom kvazaru, milijardu puta veće mase od Sunca.
Kvazar je galaksija s izrazito sjajnim zvjezdolikim jezgrom unutar koje je ponovo crna rupa s akrecijskim diskom. No, za razliku od objekta M87, ova crna rupa pod uglom od 90° u odnosu na akrecijski disk velikom relativističkom brzinom (oko 99,5% brzine svjetlosti) izbacuje mlaz plina. Sada je po prvi put izravno viđeno da je oblik tog izbacivanja nešto drugačiji nego što su predviđanja to govorila – ima, naime, neobično uvrnut oblik pri svojoj bazi. Drugi opaženi detalji, poput raspršivanja materijala, numeričkim su modelima predviđeni i sada su prvi put potvrđeni.
Istraživanje velike količine podataka dobijene kolaboracijom EHT tek je počelo, najavljuju naučnici, a slika crne rupe i ovog kvazara jedni su od prvih rezultata u nizu još vjerovatno mnogo njih. Dodatno, u EHT će ukupno do proljeća 2021. biti uključeno 11 opservatorija pa će i to izroditi nove zanimljive pronalaske iz dubokog svemira.
Izvor: bug.hr