Elektronski otpad širi se veoma brzo u zemljama Azije, sve to u vrijeme kada se lični dohoci uvećavaju i omogućavaju stotinama miliona ljudi da masovno kupuju i mijenjaju smartfone i druge uređaje.
Ovo može imati veoma ozboljne posljedice po ljudsko zdravlje i okolinu, piše u studiji Ujedinjenih nacija objavljenoj danas.
Tzv. e-otpad u Aziji količinski je narastao za 63 odsto za pet godina, kaže izvještaj koji upozorava na potrebu da se sve države u regionu posvete poboljšanju recikliranja i drugih metoda odlaganja.
Mnogo godina unazad Kina i neki drugi dijelovi Azije su bili deponija za potrošene elektronske uređaje iz razvijenog svijeta, koji se reciklirao u nebezbjednim, ultrajeftinim fabrikama.
Međutim, navodi se, posljednjih godina najveći izvor elektronskog otpada jeste Azija, zahvaljujući povećanoj kupovnoj moći korisnika i eksploziji kupovine telefona, tableta, kompjutera, televizora itd.
Kina je više nego udvostručila svoju proizvodnju e-otpada između 2010 i 2015. godine. Ipak najgori je Hong Kong gdje je 2015. svaka osoba u prosjeku napravila 21,7 kg e-otpada.