Oči su ogledalo duše, kaže stara izreka, koja bi u vremenu razvoja umjetne inteligencije mogla dobiti novo značenje jer tom sve naprednijom tehnologijom uskoro će biti moguće prepoznati ličnost svake osobe upravo nakon „gledanja“ u oči.
Tim stručnjaka sa sveučilišta Južna Australija u partnerstvu je sa stručnjacima njemačkog univerziteta Stuttgart, australskog univerziteta Flinders i njemačkog instituta Max Planck došlo do velikog otkrića na području umjetne inteligencije.
Zahvaljujući mašinskom učenju, umjetna inteligencija je kroz bazu podataka 42 učesnika istraživanja uspjela izvesti nevjerojatnu stvar.
Dakle, navedeni učesnici su danima bili pod nadzorom. Odnosno, njihove su oči bile pod nadzorom svakog dana i pri svakoj aktivnosti, što je pomoglo prikupiti dovoljno podataka da bi se trenutni osjećaji mogli povezati s načinom na koji osoba pomiče oči.
Riječ je o četiri osobine koje su se pratili – neuroticizam, ekstraverzija, ugodnost i savjesnost. Nedostajala je samo otvorenost da bi bilo obuhvaćeno svih pet glavnih tipova karaktera, poznatijih kao Velikih Pet (eng. Big Five).
Zaključak jest da oči mogu ne samo ponuditi odgovor na ličnost osobe, već mogu i predvidjeti ponašanje osobe, što je iznimno otkriće. Posebno iz razloga što se nije nikad uspjelo potpuno dokazati da su oči bitan faktor u istraživanju ličnosti.
Naravno, uz oči i drugi dijelovi tijela svojim “govorom” mogu ponuditi mnoge tragove, ali oči su bitne jer imaju specifičan način na koji se pomiču u datim situacijama i to se ne može odglumiti ili prikriti.
Dokaz je to, još jedan, koliko umjetna inteligencija može pomoći na raznim područjima koja se tiču ljudskog zdravlja, ne samo fizičkog već i psihičkog. Prvenstveno jer nudi mogućnost predikcije, koja samim time omogućava preventivno djelovanje, ako je ono potrebno.
I samo se možemo zapitati koliko toga umjetna inteligencija još može, a očito može jako mnogo…
Izvor: ictbusiness.info