Cipovanje radnika

Jedna firma u Belgiji, specijalizovana za digitalni marketing, pozvala je zaposlene da dobrovoljno ugrade čip, prenose svjetske agencije.

Tim Pauels iz kompanije „Njufjužn“ smatra da je to kao ključ koji niko ne može da izgubi.

„Zato smo se i odlučili na ovo. Naši zaposleni stalno su gubili svoje službene kartice, zato je jedan od njih dobio ideju za usađivanje identifikacije“, kaže Pauels.

Zahvaljujući malenom implantu, veličine zrna pirinča, obezbjeđena je pouzdana lična identifikacija, na primjer, za prolaz kroz brojna vrata u poslovnoj zgradi. Ili pristup računaru.

„Ako razmišljate o zdravlju, super bi bilo da može neko da vas identifikuje. Recimo, zamislite da imate saobraćajnu nesreću, medicinski tim odmah može da odredi da li ste donor organa ili koja vam je krv potrebna. Tu su i prirodne katastrofe ili drugo. Ovo je dobar način da se neko identifikuje“, objašnjava jedan od zaposlenih prednosti ugradnje čipa.

Čip se specijalnim špricem ubacuje u prostor između palca i kažiprsta. Mišljenja su podijeljena. Jedni ne vide ništa loše u čipovanju, drugi su oštri protivnici ovakvog zbližavanja sa tehnologijom.

Mnogi stručnjaci za radno pravo, tvrde da je, na temelju Povelje o osnovnim pravima Evropske unije, ovakav postupak nedopustiv.

„Ovaj čip je Pandorina kutija koja omogućava poslodavcu praćenje zaposlenih, koliko vremena provode izvan svojih kancelarija, koliko puta dnevno odlaze u toalet, koliko puta izađu na cigaret pauzu. Mogli bi se izvući statistički podaci o efikasnosti radnika“, navodi Aleksi Dusvef iz Lige za ljudska prava.

Komentari