Japan planira da potroši 19.5 milijardi jena što je oko 173 miliona dolara na novi superkompjuter, koji bi trebalo da bude sposoban za snagu od 130 petaflopa – jedan petaflop je mogućnost da se obavi kvadrilion operacija u sekundi – što znači da će ovaj kompjuter moći obavljati 130 kvadriliona kalkulacija u sekundi čime bi postao najbrži računar na svijetu.
Japanci se nadaju da će superkompjuter, punog naziva AI Bridging Cloud – AIBC, biti završen do kraja 2018. godine. Ako im uspije ovaj kompjuter će nadmašiti Sunway TaihuLight, kineski superkompjuter sposoban za jačinu od 93 petaflopa.
Japansko ministarstvo i vlada imaju velike planove sa superkompjuterom, prije svega da iskoriste njegovu brzinu u raznim oblastima, pogotovo deep learningu, analizi velikih data skupova, medicini, robotici i razvoju vozila. Predviđeno je da se ”usluge” superkompjutera iznajmljuju japanskim kompanijama da im pomognu u istraživanjima i analizama.
Još uvijek se ne zna koji procesori će formirati jezgro ove mašine, pa se možda i Japanci ugledaju na Kinu koja je razvila sopstvene čipove za svoj superkompjuter.
Japanska vlada se nada da će im ovaj projekat omogućiti da prestanu koristiti i plaćati superkompjuterske usluge američkim kompanijama kao što su Amazon, Microsoft i Google.
Najbrži japanski kompjuter do sada je mašina nazvana Fujutsku sposobna za 13,6 petaflopa.