Naučnici su razvili sićušne podvodne robote kako bi proučavali morske struje i razumjeli kretanje planktona – najvažnijeg oblika života u moru.
“Minijaturni autonomni istraživači morskih dubina” (M AUEs) će proučavati male procese u zaštiti životne sredine koji se odvijaju u okeanu.
Za snimanje 3D prikaza interakcije između okeanskih struja i morskog života, M-AUEs mogu potencijalno biti raspoređeni u “rojevima” od nekoliko stotina do nekoliko hiljada.
Istraživači u Scripps instituciji za okeanografiju na Univerzitetu u Kaliforniji San Dijegu u SAD rasporedili su grupu od 16 podvodnih robota veličine grejpfruta, programiranih da oponašaju podvodno plivanje i ponašanje planktona (na slici), mikroskopskih organizama koje nose okeanske struje.
Studija je napravljena da testira teorije o tome kako planktoni formiraju guste slojeve ispod površine okeana, koje se kasnije na površini često pokažu kao crvena plima.
Studija je objavljena u časopisu Nature Communications.
Moderna tehnologija i robotika sve više pomažu naučnicima u istraživanju okeana, a nedavno je razvijen ADB tag uređaj koji se koristi za praćenje i istraživanje kitova.
Kitovi se, inače, hrane planktonima.