mars kao naseljiva planeta

Mars je posljednjih dana i sedmice vruća tema u popularno-naučnim krugovima.

Od NASA-ine nove sonde InSight koja je lansirana početkom maja prema toj planeti, pa preko planova Elona Muska i SpaceX-a za izgradnju ljudske kolonije, pa sve do nedavnih otkrića o zanimljivostima u kretanju razine metana ili pak tekuće vode – gotovo svakodnevno neko se bavi Crvenom planetom.

NASA je, osim što lansira sonde i gradi “helikopter” koji bi mogao istraživati površinu Marsa, nedavno završila 3D-Printed Habitat Centennial Challenge, a u kojem su tražili od ekipa širom svijeta da osmisle stanbene objekte u kojima bi ljudi, jednoga dana, mogli na Marsu boraviti.

Ukupno pet od 18 prijavljenih timova će podijeliti nagradu od 100.000 dolara za svoja inovativna rješenja.

Ove 3D ispisane “kuće” osmišljene su za izradu na licu mjesta, uz minimalne resurse koji se moraju dopremiti sa Zemlje. Sve one moraju moći osigurati siguran boravak ljudi na Marsu (ili čak Mjesecu).

Ovo natjecanje započelo je još 2014. godine, a nakon odabira spomenutih pet finalista (čije projekte možete vidjeti na dolje priloženim videima), svi oni ulaze u sledeću fazu takmičenja. U njoj će morati pokazati izvedivost svojih rješenja, prvo kroz softver a kasnije i u stvarnim uvjetima, te izgraditi modele stanbenih objekata u 1/3 veličine.

Najbolji će na kraju dobiti nagrade u ukupnom iznosu od 2 miliona dolara.

Tim Zopherus, Arkansas

AI. SpaceFactory, New York

Kahn-Yates, Mississippi

SEArch+/Apis Cor, New York

Northwestern University, Illinois

Izvor: bug.hr

Komentari