Kao i većina nas, istraživači sa Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju su se često pitali zašto psi uvijek imaju mokre noseve. Dalje, pitali su se zašto mogu bolje osjetiti isparavanja, omogućavajući im da nanjuše bombe, lijekove, pa čak i rak.
Testirali su drugo pitanje štampanjem 3D pseće njuške uključujući i “nosni predulaz, spoljašnji nos, donju vilicu, i oko 10 cm njuške.”
Senzor – koji izgleda kao nos psa – pokazuje zašto i kako psi mogu tako lako da nanjuše stvari. Istraživači su otkrili da je nos bio u stanju da osjeti mirise i do 10 cm daleko dok je još uzimao vazduh oko njuške. To znači da, prvo, psi mogu usmjereno orgraničiti mirise i, drugo, da mogu osjetiti mirise koji su nedostupni drugim životinjama, piše Techcrunch.
“Tokom ekspiratorne (izdisajne) faze njuškanja, mlazevi vazduha su ulazili u voz mirisne pare vektorski bočno, deset centimetara ispred nosa, koja bi inače bila nedostupna za psa,” napisali su istraživači. “Tokom inspiratorne (udisajne) faze njuškanja, svaka nozdrva je uvlačila vazduh iz svih pravaca, uključujući i jak miris koji je privučen prema nosu tokom izdisanja.”
Zašto je ovo važno? Dok je tehnološka Biomimikrija sasvim normalna, ovih dana, nešto tako osnovno kao što je njuškanje, nije sasvim dovedeno iz prirodnog carstva u digitalni. Kreiranjem vještačkih psećih noseva, istraživači bi mogli iskoristiti nevjerovatan pseći osećaj za mirise. Ustvari, kada su istraživači prinijeli umjetni pseći nos senzoru pare, mogli su da pokupe osamnaest puta više pare.