Britanski naučnici koji rade u Wayve naučili su autonomni automobil da ostane u vlastitoj prometnoj traci za samo 20 minuta, što je izniman pothvat s obzirom da neki vozači to ne uspiju naučiti za čitav život.
Naravno, autonomnim vozilom upravljala je umjetna inteligencija, čime se također potvrđuje napredak na području te tehnologije.
Inače, Wayve je pokrenut od strane prestižnog sveučilišta Cambridge kako bi se postigao napredak upravo na području umjetne inteligencije.
Naravno, nije AI mogla sve sama, učila je uz pomoć profesionalnog vozača i iznimno brzo usvojila apsolutno sve potrebno da bi vožnja prošla bez greške, bar kad se radi o vlastitoj prometnoj traci.
Ovo je još jedan dokaz da AI ne mora biti isključivo u apokaliptičnim temama “preuzimanja svijeta” ili implementaciji u pametne sisteme, ona može napokon biti postavljena u kontekst koristi za ljudski rod – bukvalno. Ne misli se pritom samo o vožnji, ona je jedan djelić cijele priče,
Primjera radi, umjetna inteligencija je već sada bolja u prepoznavanju raka kože no najbolji dermatolozi svijeta. To znači da bismo neke bolesti mogli otkriti na vrijeme pa samim time izvesti prevenciju bolje nego ikad u prošlosti.
Malo tko ne bi zbog toga bio sretan i upravo zato takve teme treba “gurati” kad se govori o AI i šta nam može donijeti. Ne treba scenario uvijek biti kao onaj u Terminatoru.
Nego, može i biti ako je vjerovati profesoru Marku Bishopu, koji tvrdi da AI ima sposobnost razviti sve osim osjećaja, koji ostaju striktno ljudska odlika.
Zato smatra da se prema AI treba odnositi kao prema računarima, što podrazumijeva regulative kojima bi se osigurala situacija bez nekog “revolta” u budućnosti.
Ukratko, sreća da AI ne može razviti osjećaje, ako je vjerovati Bishopu, jer tokom vožnje bi oni mogli biti negativni i previše slični brojnim nervoznim vozačima koje susrećemo na putevima.
Izvor: ictbusiness.info