paucina je najcvrsci materijal

Paukova svila je čudesan materijal od kojeg bi se mogle napraviti super jake tkanine – ali je ovaj materijal vrlo teško napraviti.

Naučnici su stvorili mašinu koja može da stvori nešto skoro tako dobro kao paučina, što znači da bismo mogli biti jedan korak bliže veoma izdržljivim tekstilima u budućnosti.

Pauci prave svilu lučenjem proteinskog rastvora kroz uski kanal. Kako rastvor prolazi kroz kanal, pritisak veže proteinske veze u svileno vlakno. Za studije koji su danas objavljene u časopisu „Nature Chemical Biology“, istraživači su osmislili mašinu koja radi istu stvar koristeći kombinaciju dva prirodna paukova proteina. Dobijeni materijal je najjača vještačka paučina ikad.

Skoro je dobra kao prava, biorazgradiva je i prilično jeftina za napraviti.

Inače, obična svila dolazi iz svilene bube koja se hiljadama godina uzgaja na farmama. A da ne pričamo o tome da niko zaista ne želi da ima farmu pauka, sa njima je puno teže raditi.

Kako bi došli do rješenja, druge laboratorije su pokušale da prave vještačku svilu, a neke su ubacile i paukov DNK u svilene bube. Napredak koji je postignut je uzbudljiv, ali to ne znači da je materijal spreman za masovnu proizvodnju. Ima samo jedna mašina i naučnici su napravili samo oko kilometar materijala.

Materijal koji proizvodi pauk i od kojeg plete mrežu pet puta je jači od čelika istog prečnika. Rastezljiv je, izdržljiv, vodootporan i mogao bi se čak koristiti u pravljenju vještačkog srca. Najčešća primjena je i dalje za ultra-jake materijale: prošle godine, američka vojska je nagradila Kraiga Biocrafta ugovorom od 100.000 dolara za kompaniju da vide da li njegova verzija paučine može da stvori bolji oklop.

Komentari