Naučnici na institutu Univerziteta Berkli napravili su uređaj koji koristi vlažnost vazduha da bi proizveo vodu.
Ovaj aparat je u potpunosti ekološki prihvatljiv jer koristi sunčevu energiju da bi funkcionisao.
Uređaj je još uvijek prototip ali daje obećavajuće rezultate. Može se koristiti da proizvede vodu u ekstremno suvim područjima i ekstremno je energetski efikasan.
“Jedna od vizija budućnosti je da imamo vodosnabdijevanje pomoću uređaja koji mogu raditi u običnim prirodnim uslovima. To će biti moguće zahvaljujući ovakvim eksperimentima,” kaže Omar Yagh jedan od naučnika koji su učestvovali u kreiranju sistema.
Naučnici još uvijek nisu dali ime aparatu, li mogućnost da se pokreće samo pomoću minimuma sunčeve svjetlosti može imati ogroman uticaj na dostupnost pijaće vode širom svijeta. Ovakva rješenja mogu obezbjediti vodu i unaprijediti živote miliona ljudi.
Najvažnija komponenta uređaja su okviri koji se sastoje od metala i organskih materijala – skraćeno: MOF (metal-organic frameworks). Oni kombinuju metal i organske molekule kako bi napravili čvrstu, ali poroznu strukturu koja skladišti gasove i tečnosti.
Koristeći kilogram MOF-a sistem može proizvesti tri litre vode za 12 časova u okruženju gdje je vlažnost vazduha 20 do 30 procenata. Prosječna vlažnost, recimo u pustinji Mohave u SAD, je 10 do 30 procenata.
“Željeli smo da demonstriramo da ako se izgubite negdje u pustinji možete preživjeti pomoću ovog uređaja. Jednoj osobi je otprilike potrebna jedna konzerva vode dnevno. Toliku količinu možete prikupiti za manje od sata pomoću ovog uređaja,” kažu naučnici.
.