Za nekoga ko je slijep ili slabijeg vida, svakodnevni zadaci mogu predstavljati pravi pakao – npr. odabir hrane iz frižidera, ili na primjer, biranje parfema sa desne strane stola. Pametni telefon bi mogao da im pomogne sa ovakvim problemom, naravno, ako zna kako prepoznati objekte i opisati ih korisniku. Upravo ovakvu aplikaciju osmislio je student 12. razreda iz Toronta.
iDentifi, od sada besplatno na iOS, omogućava korisnicima da usmjere kameru na objekat i ubrzo nakon toga dobiju opis: ” Boca Darigold mlijeka na drvenom stolu” ili “Crvene slušalice”. Ovo nije jedina aplikacija koja može da vam pomogne pri prepoznavanju stvari, ali ima prednost što je namijenjena za korisnike oštećenog vida, plus što sadrži više jezika. Anmol Tukrel počeo je da radi na ovom projektu godinu dana nakon što je saznao o mogućnostima povezanosti mašina i računara.
On je počeo izradu svoje neuronske mreže, ali je utvrdio da javno dostupna API mreža pruža dovoljnu brzinu i preciznost da bi mogao da se fokusira na druge dijelove aplikacije bez potrebe da se krene od nule. iDentifi koristi Google Vision, CloudSight i Google Translate, tako da su AI bitovi iz pouzdanih izvora. Takođe, aplikacija može prepoznati širok spektar predmeta i izraza, tako da neće biti lako osujećena.
Ostatak aplikacije je pažljivo dizajniran da bude operativan od strane nekoga ko ima loš ili potpuno ograničen vid: svijetle boje i velika područja sa govornim znakovima pri dodiru olakšavaju navigaciju glavnog menija, poznati interfejs kamere i mogućnosti za identifikovanje različitih predmeta.
“Reakcije iz zajednice ljudi oštećenog vida bile su izuzetno pozitivne.”, rekao je Tukrel. “Smatraju da je aplikacija korisna tokom obavljanja svakodnevnih zadataka, kao i dok pretražuju na web-u.”
Na primjer, ako idu u kupovinu namirnica i žele da saznaju da li u rukama drže limenku soka Coke ili Pepsi, po običaju bi pitali nekog, međutim, sa iDentifi mogu slikati limenke i dobiti zvučni opis u roku od nekoliko sekundi, što ih čini samostalnjim.
Aplikacija također čita tekst, što znači menije, stranice knjiga, naslovnice časopisa i druge stvari koje im možda budu bile potrebne.