Posljednja ljestvica TOP500 najbržih i najmoćnijih super računara na svijetu pokazala je ono što smo već znali, a to je da Linux i dalje vlada na tom tržištu. No, dok je možda u prošlosti ostavljao prostor za neke druge operativne sisteme, sad čini sto posto udjela pa se slobodno može reći i da je Linux „najbrži operativni sistem“ na svijetu.
Otkako se prvi put pojavio na toj prestižnoj listi u junu 1998. njegova je popularnost samo rasla jer se pokazao kao izrazito efikasan operativni sistem u radu tako moćnih računara, koja zahtijevaju mnogo energije i moći da bi radila na željeni način. Posljednji koji su odolijevali naletima Linuxa bila su dva super računara iz Kine, a radila su uz IBM-ov AIX, ispala su iz društva TOP500 s početkom novembra.
A na njoj je najviše kineskih super računara, njih 202 i to je osjetno više nego 159 otprije šest mjeseci. Na drugom mjestu su Sjedinjene Američke Države s njih 144, a prije šest mjeseci imale su ih 169. Time je po prvi put Kina nadmašila SAD po pitanju broja super računala na listi njih pet stotina.
Pad je očekivan jer Kina ulaže mnogo novca u umjetnu inteligenciju (AI), kognitivno računarstvo uopšteno te analizu klimatskih procesa. Za sve to potrebna je snaga najjačih računara na svijetu i zato se stotine i stotine miliona američkih dolara slijevaju za ove potrebe.
Što se prva dva mjesta tiče, promjena nije bilo u odnosu na jun prošle godine. I dalje je najbrži kineski Sunway TaihuLight, najveće brzine 93 petaflopsa. Na drugom je mjestu pak Tianhe-2 ili MilkyWay-2, koji dostiže brzinu od 33,8 petaflopsa. Dakle, više je nego vidljivo koliko Sunway TaihuLight bježi konkurenciji.
No, dok su kineski genijalci već stara priča, što ne znači i nešto manje vrijedna, Švicarci su u prvom planu ove godine. Njihov računar Piz Daint pokreće Cray XC50 sistem i dostiže brzinu od 19,5 petaflopa. Također, za to je zaslužno 361 760 jezgara. Primjerice, TaihuLight ih ima 10,65 milijuna, a Tianhe-2 3,12 milijuna.
Ipak, IBM najavljuje odgovor dogodine – super računar koje može dosegnuti 200 petaflopsa. I vjerojatno će također biti na Linuxu…
Izvor: ictbusiness.info