EU i Japan su zaključili svoje pregovore o uzajamnoj primjerenosti razine zaštite podataka. Dogovorili su se da će međusobno priznati sisteme za zaštitu podataka kao jednakovrijedne, šta će omogućiti siguran protok podataka između EU-a i Japana.
Svaka će strana sada pokrenuti interne postupke za donošenje svog zaključka o primjerenosti. EU-u je za to potrebno mišljenje Europskog odbora za zaštitu podataka (EOZP) i odobrenje odbora sastavljenog od predstavnika država članica EU-a. Po završetku tog postupka Europska komisija će donijeti odluku o primjerenosti u pogledu Japana.
„Japan i EU već jesu strateški partneri. Podaci su pokretač globalnog gospodarstva, a ovaj će sporazum omogućiti siguran prenos podataka između nas, u korist naših građana i naših gospodarstava. Ujedno potvrđujemo svoje zalaganje za zajedničke vrijednosti kad je riječ o zaštiti ličnih podataka.
Zbog toga sam potpuno uvjerena da zajedničkim snagama možemo oblikovati globalne standarde za zaštitu podataka i preuzeti vodstvo u tom važnom području“, istaknula je povjerenica za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost polova Věra Jourová.
Dogovorom o uzajamnoj primjerenosti stvorit će se najveće područje sigurnog prijenosa podataka na svijetu, koje će se temeljiti na visokoj razini zaštite osobnih podataka. Osobni podaci Europljana pri prijenosu u Japan bit će dobro zaštićeni, u skladu s europskim standardima zaštite privatnosti.
Taj će dogovor biti i dopuna Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Japana, a europska poduzeća imat će koristi od slobodne razmjene podataka s tim važnim trgovinskim partnerom te od povlaštenog pristupa 127 miliona japanskih potrošača.
Tim sporazumom EU i Japan potvrđuju da u digitalnom dobu promicanje visokih standarda privatnosti i olakšavanje međunarodne trgovine idu ruku pod ruku. Prema Općoj uredbi o zaštiti podataka odluka o primjerenosti najjednostavniji je način da se osigura siguran i stabilan protok podataka.
Izvor: bug.hr