Insekt kao uređaj za špijuniranje čijim kretanjem možete u potpunosti upravljati… Zvuči kao nešto iz sci-fi filma, ali je ovaj scenario upravo postao realnost zahvaljujući inženjeru biomedicine Džesiju J. Vileru koji je od živog vilinog konjica napravio potpuno funkcionalnog drona.
DragonflyEye je jedinstven projekat koji predstavlja nešto što do sad nikad niko nije postigao u svijetu robotike i biomedicine. Iako su naučnici na Univerzitetu North Carolina uspjeli da kontrolišu kretanje žohara, niko do sad nije uspio ovo da postigne sa insektom koji leti.
Najveći izazov za tim koji je stvorio DragonflyEye bio je smještane neophodne elektronike i njeno napajanje, s obzirom da svaka dodatna težina značajno utiče na mogućnost letenja insekta. Umjesto baterije, sa kojom bi bilo nemoguće da insekt uzleti i ostane u vazduhu, korištena je minijaturna solarna ćelija koja obezbjeđuje neophodnu energiju.
Definitivno najzanimljiviji dio je sistem za upravljanje. Naime, naučnici su genetski modifikovali vilinog konjica i ubacili u njega par neurona osjetljivih na svjetlo, koji su direktno povezani sa nervnim sistemom. Elektronski uređaji na leđima insekta konvertuju naredbe u pulseve svjetla koji se preko ubačenih neurona prenose na nervni sistem.