Prijenosni računari na tržištu se ne izdvajaju samo po svojim performansama već i trajanju baterije, koja s vremenom gubi na svojoj moći, a postoje oni koji tvrde da je to zato što korisnici pretjeruju s tim koliko ga dugo drže na napajanju. Ima li istine u tome, otkrit ćemo u nastavku teksta.
Ukratko, donekle ima. Kad se baterija napuni na sto posto, ona se jednostavno prestane puniti, tako da je potpuno svejedno držite li vaš laptop konstantno uključen u struju ili ne. Dakle, nema straha da bi konstantno držanje laptopa na punjaču moglo na bilo koji način naštetiti bateriji. Ali…
Razlozi zašto ona ne “drži” kao u počecima je vrlo jednostavna. S vremenom svaka baterija gubi na moći i traje kraće nego u počecima, a to se zbiva najčešće nakon 500 ciklusa punih punjenja. Samim time, pametno je maknuti s vremena na vrijeme laptop s punjača, da se isprazni za više od pola, pa ga ponovno puniti.
Logično, ako je laptop konstantno na punjaču, prije će se dostići ta cifra od 500 ciklusa i baterija će početi gubiti svoju moć, što znači da će kraće trajati. Preporučuje se imati bateriju na oko 50 posto konstantno, kao i držati računar na mjestu koje nije prevruće ili zatvoreno. Držati upaljen laptop u ormaru ili nekoj ladici je izrazito loše. Jer, vrućina je najveći neprijatelj bateriji.
Stoga, preporučuje se kupovati laptope s baterijama koje se mogu uklanjati jer ako je već laptop priključen na izvor električne energije, baterija mu nije potrebna pa je jednostavno maknite sa njega i ne opterećujte je vrućinom ako radite nešto poprilično zahtjevno, što pregrijava laptop.
Na kraju, dopustiti da se laptop potpuno isprazni korisno je s vremena na vrijeme jer baterija se kalibrira i sistem prepoznaje kad je ona pri kraju. Ukoliko je baterija stalno na punjaču, može se dogoditi da sistem pokazuje kako imate još 20 posto baterije, a zapravo ste na nuli, što može biti poprilično nezgodno.
Izvor: ictbusiness.info