Ujedinjeno Kraljevstvo je na putu da postane jedna od prvih „država nadzora“, koja će dozvoliti svojoj policiji i bezbjednosnim službama da špijuniraju građane na nivou koji je bez presedana u demokratskim zemljama.
Iz Ujedinjenih nacija su stigla upozorenja da je ono što se sprema na Ostvu „više nego strašno“, a Edvard Snouden kaže da je to jednostavno „najesktremnije nadziranje građana u istoriji zapadne demokratije.“
Prijedlog koji je u pitanju zove se „Investigatory Powers Bill“. Usaglašen je i usvojen od strane političara i čeka se samo formalno odobrenje britanske krune prije nego što postane zakon na snazi.
To će legalizovati britanski globalni program nadzora koji prikuplja podatke o komunikacijama širom svijeta, ali znači i nove načine špijuniranja građana na domaćem terenu, uključujući formiranje vladine baze podataka koja će skladištiti web istoriju svakog građananina u državi.
Službenici nadležnih vladinih službi i agencija biće ovlašteni da hakuju ljude, internet infrastrukturu, čak i cijele gradove – ako vlada bude bude smatrala da je to neophodno.
Iako je opoziciona Laburistička partija prvobitno iznijela snažne prigovore na ovu namjeru, to neslaganje je bilo kratkog daha.
Zbog skretanja pažnje na rat različitih frakcija unutar Laburističke partije i šokantne referendumske odluke da Ujedinjeno kraljevstvo napusti EU, ovaj zakon je uspio izbjeći da bude u centru pažnje i da se o njemu detaljnije raspravlja.
Umjesto toga, ovo će vjerovatno inspirisati slične zakone u drugim državama. Jer ako je Engleska mogla, zašto ne bi i neki drugi? Takođe, nema ni korektivnog pritiska ili uticaja s druge strane Atlantika iz Sjedinjenih Država, jer to je zemlja koja je u neku ruku izmislila moderno praćenje i nadzor građana i ima najmoćniji aparat da to i dalje čini.
[…] direktno dovodi u pitanje nedavno usvojeni zakon u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji dozvoljava vladi da non-stop špijunira svoje građane, prikupi i zadrži podatke sa njihovih mobilnih telefona i […]